| Type | Interlock Block Making Machine |
|---|---|
| Brick Raw Material | Cement/Clay |
| Production Capacity (Pieces/8 Hours) | 1920 Pcs/8hours, 1500 Pcs/8hours, 1280 Pcs/8hours |
| Brick Size | 300*150*100 Mm, 150*150*100 Mm |
| Method | Moudling |
| Type | Cutting Unit |
|---|---|
| Usage | Block Cutting Machine |
| Application | Brick Making |
| Customizable | YES |
| Production Capacity (Pieces/8 Hours) | 1920 Pcs/8hours |
| Type | Brick Production Line |
|---|---|
| Application | Brick Making |
| Power | 22kw |
| Molding Speed | 8-15 M / Min |
| Brand | Keli |
| Dimensions | 1600*1390*1575mm |
|---|---|
| Type | Mill Crusher For Clay Brick Making |
| Discharge Particle Size | 35mm |
| Feed Particle Size | 350mm |
| Brand | Keli |
| Type | Hand Make |
|---|---|
| Production Capacity (Pieces/8 Hours) | 1920 Pcs/8hours |
| Brick Size | 300x150x100mm 150x150x150mm |
| Weight | 230kg |
| Brick Raw Material | Clay / Cement |
| Product | Brick Cutting Reciprocating Saw Blades |
|---|---|
| Saw Blade Diameter | 600-700mm |
| Saw Blade Speed | 1400 R/min |
| Brick Size | 200*100*60mm, 300*150*100mm, 240*115*90mm, 200*200*60mm, 230*220*115mm |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Control Mode | PLC Length Control |
|---|---|
| Category | Building Material Mixture Machine |
| Cutting Method | 3KW Hydraulic Cutting |
| Type | Brick Production Line |
| Brand | Keli |
| Cycle | 40-60s |
|---|---|
| Method | Hand Press |
| Overall Size | 1300*600*1200mm |
| Raw Material | Soil,clay Or Clay With Cement |
| Weight | 240 Kg |
| Product | Clay Interlocking Brick Making Machine |
|---|---|
| Method | Hand Press |
| Raw Material | Soil,clay Or Clay With Cement |
| Weight | 240 Kg |
| Cycle | 40-60s |
| Product | Buliding Material Manual Brick Making Machine |
|---|---|
| Brick Size | 200*100*60 Mm, 300*150*100 Mm, 240*115*90 Mm |
| Raw Material | Soil,clay Or Clay With Cement |
| Overall Size | 1300*600*1200mm |
| Weight | 240 Kg |